Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak fotografować jesienią

utworzone przez | sty 20, 2023 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Złota Polska Jesień to wspaniały czas na fotograficzne sesje. Nie trzeba już wstawać zbyt wcześnie, aby korzystać z magii porannego światła do robienia pięknych zdjęć. Warto jak najszybciej wybrać się do pobliskiego parku, lasu albo na łąkę i stworzyć nowe, cudowne kadry. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak skutecznie wykorzystać jesienne warunki do stworzenia świetnych ujęć.

Fotografowanie jesienią porady

1. Fotografuj rano lub wieczorem, aby wykorzystać najciekawsze światło

Oświetlone ciepłym światłem liście stają się jeszcze bardziej kolorowe. Nigdy nie bagatelizuj roli światła w fotografii. Piękne efekty uzyskasz fotografując o złotej lub niebieskiej godzinie.

Poranne i wieczorne zamglenia nadają niezwykłego klimatu naszym jesiennym kadrom. fot. Marek Waśkiel

2. Wykorzystaj pojawiające się mgły, rosę i szron na trawie, drzewach i kwiatach

Szczególnie rano, przy niskim świetle. Możesz tworzyć piękne nieostrości, wykorzystując mocno otwartą przesłonę. Efekt będzie tym mocniejszy, im bardziej możesz otworzyć otwór przysłony w swoim obiektywie. Czym jest przysłona i jaka jest jej rola w fotografii możesz przeczytać – tutaj.

3. Silne światło słońca będącego nisko nad horyzontem w połączeniu z mgłą tworzy piękne smugi

Świetnie widać to np. wśród drzew, w parkach albo w lesie. Jeśli przy takich zdjęciach w kadrze pojawi się fragment słońca, możesz uzyskać piękny efekt słonecznej gwiazdki (domykając mocno przysłonę – np. do f/16).

Mocno otwarta przysłona pozwala tworzyć piękne bokeh. fot. Marek Waśkiel

4. Staraj się fotografować pod światło – wzmacniaj kontrasty i kolory

Najpiękniejsze efekty uzyskasz fotografując wcześnie rano (do godziny po wschodzie słońca) oraz późnym popołudniem (na około godzinę przed zachodem słońca). Unikaj jednak powstawania odbić światła w soczewkach obiektywu (zwanych również flarą). Wykorzystaj w tym celu osłonę przeciwsłoneczną – tzw. tulipana.

5. Fotografuj szerokie plany, ale nie zapominaj też o zbliżeniach i detalach

Pamiętaj o kadrowaniu i kompozycji, tak aby podkreślić znaczenie najważniejszych fragmentów Twojego zdjęcia.

👉 Technik świadomego fotografowania uczę na moim kursie dla absolutnie początkujących i tych, którzy chcą uporządkować swoją wiedzę o fotografii. Tu znajdziesz więcej informacji o moim kursie prowadzonym online.

Kolorowe mozaiki jesiennych liści tworzą cudowne tematy do naszych kadrów. fot. Marek Waśkiel

6. Brak jaskrawego słońca to też nie problem

Wszystko zależy od tego, jaki temat wybierzesz. Jeżeli o mnie chodzi – uwielbiam wówczas fotografować w zamglonym lesie, wykorzystując zabawę kontrastem kolorów i ruchem. Czasami do takich działań może przydać się statyw fotograficzny

I na koniec jeszcze BONUS…

7. Pamiętaj o używaniu podczas jesiennego fotografowania filtra polaryzacyjnego

Potrafi on czynić cuda z barwami jesiennych liści, nieba oraz mgły. Pięknie też wzmacnia lub osłabia odbicia w wilgotnych powierzchniach. Jak dobrze korzystać z filtra polaryzacyjnego dowiesz się z tego artykułu.

Życzę wielu udanych kadrów. Na moim blogu o fotografii znajdziesz mnóstwo podpowiedzi dla początkujących fotografów. Koniecznie sprawdź dział 👉 Nauka Fotografii

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 20 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.