Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

12 najciekawszych miejsc do fotografowania rozlewisk Narwi i Biebrzy

utworzone przez | mar 29, 2019 | Foto Blog | 17 Komentarze

Wiosenne rozlewiska Narwi i Biebrzy są niebywale fotogeniczne. Najpiękniejszy czas na wyprawę z aparatem zaczyna się w połowie marca i trwa nieomal do końca kwietnia.

Mnóstwo ciekawych tematów przyciąga z roku na rok coraz więcej osób, jednak nadal jest tu wiele miejsc zapewniających komfort samotnego fotografowania.

Proponuję 12 miejsc wartych odwiedzenia podczas wyprawy na rozlewiska Narwi i Biebrzy.

Jak fotografować w Biebrzańskim Parku Narodowym

Należy pamiętać, że fotografowanie w Biebrzańskim Parku Narodowym jest w zasadzie możliwe wyłącznie z ogólnie dostępnych dróg i szlaków turystycznych. Osoby zwiedzające Park muszą wykupić bilet wstępu. Jeżeli jednak komuś zależy na fotografowaniu np. żyjących w Parku zwierząt sugeruję skorzystanie z usług licencjonowanych przewodników posiadających uprawnienia do prowadzenia wycieczek.

Szczególnie tych, którzy wiedzę przewodnicką łącza z pasją fotografowania. Wówczas nie tylko zaprowadzą w najciekawsze miejsca. Pomogą także w łatwiejszym uzyskaniu niezapomnianych kadrów. Dane kontaktowe takich przewodników najłatwiej jest uzyskać w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

ZOBACZ FILM O FOTOGRAFOWANIU NAD NARWIĄ (Premiera o 19.00 w niedzielę):

Gdzie fotografuje rozlewiska Narwi i Biebrzy

Sam na wiosenne fotografowanie najczęściej wybieram okolice Wizny, ponieważ tam woda rozlewa się rzeczywiście bardzo szeroko i jest po prostu pięknie. Biebrza wpada w tym miejscu do Narwi i razem tworzą wielkie i malownicze rozlewisko. Najlepiej widać je z: Góry Strękowej nad Narwią, z dawnych wałów grodziska w miejscowości Ruś nad brzegiem Biebrzy oraz szosy do Grądów Woniecko.

Przyznaję, że nie lubię ograniczeń dla fotografów wynikających z zasięgu parków narodowych, dlatego staram się fotografować w miejscach, które nie są objęte parkowymi restrykcjami. Można tu wędrować, przystawać i fotografować w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Dlatego bywam częstszym gościem w Dolnie Narwi niż Dolinie Biebrzy i Biebrzańskim Parku Narodowym.

Rozlewiska Narwi i Biebrzy z Góry Strękowej
(nie uciekajcie z niej zaraz po zachodzie słońca, wszystko co najpiękniejsze widać ok. 30 minut potem)

Jak się przygotować do fotografowania rozlewisk Narwi i Biebrzy

Pogoda wiosną w Polsce północno-wschodniej bywa bardzo zmienna i kapryśna. Na przestrzeni kilku dni będą zdarzały się godziny ciepłe i słoneczne oraz chłodne i ponure a mogą nadejść nawet kwietniowe opady śniegu. Warto się do takiej wyprawy dobrze przygotować, czyli po prostu dobrze ubrać, zaopatrzyć w solidne buty gumowe (polecam super kalosze polskiej firmy Demar – ja mam np. takie: lekkie, ciepłe i wygodne) , czapkę i rękawiczki. Z pewnością dokuczliwy bywa bardzo silny wiatr często wiejący przez otwarte przestrzenie doliny Narwi i Biebrzy. Zatem przyda się dobra nieprzewiewna kurtka.

Oto moje subiektywne propozycje na zwiedzanie i fotografowanie wiosennych rozlewisk.
Tak na dobry weekendowy początek. Kiedy już je odrobinę poznacie i polubicie rozlewiska Narwi i Biebrzy będzie czas na własne odkrycia. Czego bardzo Wam życzę!

 

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

1. Narew i Biebrza w okolicach Wizny.

Mnóstwo wspaniałych punktów z licznymi panoramami, trasami do pieszych wędrówek i miejscami do obserwacji i fotografowania ptaków i innych zwierząt.

2. Panorama na rozlewiska z Góry Strękowej

(polecam na zachód słońca) * patrz uwaga topograficzna niżej

3. Panorama na rozlewiska z grodziska w Ruś

(polecam na wschód słońca)

4. Panorama z okolic mostu we wsi Strękowa Góra (wschód słońca)

* patrz uwaga topograficzna niżej

5. Przeloty dzikich gęsi

i innych wędrownych ptaków (np. batalionów), wiele miejsc chociaż najpiękniejsze kadry powstają z czatowni.

Gęsi nad łąkami w czasie wiosennych przelotów.

6. Zachód i wschód Słońca

w okolicach Goniądza i Osowca.

7. Panorama rozlewisk Biebrzy z punktu widokowego w Goniądzu.

Jako bonus możliwość obserwowania bocianiego gniazda…, które jest poniżej punktu widokowego.

8. Wędrówka znakowanymi szlakami pieszymi Biebrzańskiego Parku Narodowego

(np. trasami zaczynającymi się przy leśniczówce Grzędy /rejon Czerwone Bagno/, albo Groblą Honczarowską /rejon Bagno Ławki/)

Wschód słońca nad Narwią. fot. Marek Waśkiel

Wschód słońca nad Narwią. fot. Marek Waśkiel

9. Poranny rejs stateczkiem „Biebrzyk”

z Wizny albo spływ tratwą po Biebrzy (np. z Dolistowa do Wrocenia – dwie godziny w zupełności wystarczą!).

10. Carska Droga

– klasyk dla początkujących, czyli przejazd autem, rowerem z możliwością wielu fotograficznych przystanków i spacerów, przy tej drodze np. wielu amatorów po raz pierwszy spotyka i fotografuje łosie. Najczęściej ta „poetycka” nazwa jest używana w odniesieniu do 33-km odcinka od mostu na Narwi w Strękowej Górze do skrzyżowania z drogą krajową nr 65 w miejscowości Osowiec.

11. Tykocin

Miasteczko położone nad Narwią. Najwięcej wody jest tu wczesną wiosną. Potem szybko opada na zmeliorowanych terenach wokół miasteczka. Polecam je na każdą porę roku jako wspaniałe miejsce na spacer, odwiedziny bardzo ciekawych zabytków m.in. kościół i synagoga (muzeum) oraz degustacji regionalnych potraw.

12. Droga wzdłuż Biebrzy z Dolistowa Starego do Mogielnicy

z wizytą w Jagłowie ale to już jak woda opadnie, ponieważ ta gruntowa droga jest zalana i podczas wysokiego jej poziomu jest zamknięta.

*Uwaga topograficzna:
Góra Strękowa to punkt widokowy (góra nad Doliną Narwi) a Strękowa Góra to wieś położona nad Narwią przy moście na szosie wprowadzającej na Carską Drogę) oba miejsca pomimo prawie identycznej nazwy (przestawienie słów składających się na nią) nie leżą tuż obok siebie!

Mapka z oznaczeniem wymienionych wyżej punktów.

Gdzie się zatrzymać?

Oto sprawdzone przeze mnie miejsca, bardzo przyjazne fotografom, uzyskacie w nich mnóstwo praktycznych podpowiedzi:
Zagroda Kuwasy, http://www.zagrodakuwasy.pl/
Wiznaport, http://wiznaport.pl/
Agroturystyka Dolina Biebrzy, http://dolinabiebrzy.pl/
(tu pomogą Wam w organizacji spływu tratwą)
Rejs katamaranem pasażerskim po Narwi (z przewodnikiem): www.biebrzyk.pl

 

Nad rozlewiskami Biebrzy. Marek Waśkiel blog

Nad rozlewiskami Biebrzy.

Co i czym fotografować?

Tematów jest tu mnóstwo: fotografia krajobrazu, fotografia zwierząt tych dużych jak i w skali makro, roślin, życie małych miasteczek, festyny i imprezy lokalne. Fotografować warto każdym aparatem a najlepszy to ten, który akurat masz pod ręką. Preferuję lustrzanki, ponieważ pozwalają na dobór najbardziej optymalnych obiektywów. Oczywiście nieco inne obiektywy przydadzą się w fotografii dzikich zwierząt a inne do fotografii makro. Jednak jest to także związane z osobistymi preferencjami fotografa.

Poradnik Fotografii Krajobrazowej

Czym fotografuję?

Do fotografii krajobrazu używam lustrzanki oraz 3 podstawowych obiektywów o różnych ogniskowych: zoom 14-24 mm, zoom 24-70 mm oraz zoom 70-200 mm. Ptaki i zwierzęta najczęściej fotografuję obiektywem 200-500 mm, natomiast makro obiektywem 105 mm o skali odwzorowania 1:1 (w makro bardzo ważna jest właśnie skala odwzorowania, a nie odległość z jakiej fotografujemy). Do większości swoich ujęć używam statywu oraz wężyka spustowego a czasami filtrów: polaryzacyjnego i tzw. obojętnie szarych. Fotografuję zapisując pliki w formacie RAW oraz „wywołuję” je w programie Lightroom (zapraszam na warsztaty z Lightrooma).

Marek Waśkiel

 

 

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z DOLINY NARWI I BIEBRZY

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 29 marca 2019

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.