W kolejnym odcinku mego vloga opowiadam o nocnym fotografowaniu. Warto patrzeć w gwiazdy.
Jak fotografować nocne niebo?
oto kilka ważnych uwag:
1. Odszukaj właściwe miejsce, czyli ciemne, bez ingerencji sztucznego oświetlenia.
2. Ustaw aparat na solidnym statywie i dobierz kadr, odszukaj np. Gwiazdę Polarną lub Mleczną Drogę.
https://waskiel.pl/pozegnanie-z-mleczna-droga/
3. Sprawdź ustawienia aparatu i obiektywu np. format zapisu plików – najlepiej RAW (potem trzeba go „wywołać” ale zapisuje więcej informacji),
ISO – z reguły minimum 3200, ustawienie ostrości ręcznie – wyłącz AF, dobierz wielkość przysłony – możliwie jak największy otwór np. f2,8.
5. KONIECZNIE – wyłącz redukcję szumów przy długich czasach ekspozycji!
4. Dobierz właściwy czas ekspozycji i pamiętaj o regule 500 dla np. zdjęć galaktyk,
https://waskiel.pl/jak-fotografowac-perseidy/
5. Jeszcze raz ustaw właściwą ostrość po prostu sprawdź jak wyglądają gwiazdy, a jak pierwszy plan?
6. Włącz interwał lub uruchom kolejne ekspozycje ręcznie za pomocą wężyka spustowego, jeżeli chcesz wykonać potem zdjęcie tzw. „szlaków gwiazd”.
https://waskiel.pl/na-skraju-mlecznej-drogi/
7. Zakryj wizjer lustrzanki! Zacznij wykonywać kolejne zdjęcia. Na ładne okręgi potrzeba z reguły ok. 120 pojedynczych ujęć, które potem składa się w jedną całość.
8. Sprawdzaj pracę aparatu – czy działa itp. ale go nie dotykaj!
9. Na końcu wykonaj tzw. czarną klatkę /zdjęcie z zasłoniętym obiektywem/ będzie potrzebna do odszumienia zdjęcia.
10. Podczas sesji , kiedy chcesz potem wykonać „Szlaki Gwiazd” pod żadnym pozorem nie dotykaj aparatu i statywu, jeżeli poruszysz musisz zacząć sesję od początku.
11. Finale zdjęcie tzw. Szlaków Gwiazd np. okręgów wokół Gwiazdy Polarnej złożysz w Photoshopie albo programie Startrials
Uwaga na: na „punkt rosy”, czyli osadzanie się wilgoci na sprzęcie w tym na przednich soczewkach obiektywów, oraz na świecenie światłem po planie: widoczne jest światło smartfonów, czołówek itp. może wprowadzić przebarwienia w kadrze.
Film zrealizowano: Canon 70D, Timelapsy: Nikon D800 oraz Nikon D7100
:: Pobierz mój bezpłatny e-book o fotografii https://waskiel.pl/ebook-o-fotografii.html
A ja o to właśnie pytałem, jak wykonać efekt odszumienia z użyciem tzw. czarnej klatki? Pozdrawiam 🙂
Bardzo mi się podoba połączenie filmu i pisemnych uwag. 🙂
Ja trochę z inne beczki. Przygotowanie, kadr, zdjęcie. Wracasz i na pewno obrabiasz. Czym LR czy PS? oraz jak wygląda Twój sposób obróbki?
Pozdrawiam Jarek
Dzień dobry, zdjęcia robię w RAW, zatem wymagają przygotowania. Wykorzystuję Lightrooma. Standardowe wywołanie z możliwościami jakie stwarza ten program. Żadnych czarów-marów 🙂 ustalenie balansu bieli, rozpiętości tonalnej, kolorystyki. Wyostrzenie i odszumienie. Wszystko. Na końcu jedynie wrzucam do PS aby wykonać efekt odszumienia z użyciem tzw. czarnej klatki. Pozdrawiam 🙂
Witam, w ciekawy i klarowny sposób opowiadasz o fotografii i jej tajnikach, krótko, zwięźle i na temat, na dodatek zilustrowane pięknymi ujęciami 🙂
Zainteresował mnie szczególnie pkt. 9 w którym wspominasz o pustej klatce i odszumianiu. Gdzie znaleźć więcej informacji na ten temat, mam problem ze zdjęciami na wysokim ISO /Canon EOS 1200D/.
Pozdrawiam 🙂
W tym wypadku kiedy wyłączymy redukcję szumów przy długich czasach ekspozycji, należy na końcu zrobić ręcznie to czego nie zrobił aparat. Jednak każdy z aparatów ma jeszcze redukcję szumów wysokiego ISO. Tej zaś przy zdjęciach nocnych nie wyłączamy. Pozdrawiam!