Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Najlepszy aparat fotograficzny

utworzone przez | sty 30, 2023 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 1 komentarz

Zastanawiasz się, który aparat fotograficzny jest najlepszy? W trakcie swojej przygody z fotografią nie raz usłyszysz zdanie: „o robisz dobre zdjęcia, z pewnością masz świetny aparat… nie to co mój”. Czy to rzeczywiście prawda? Jak jakość aparatu wpływa na jakość zdjęć? Który aparat fotograficzny będzie najlepszy dla Ciebie? Przekonaj się sam.

Zobacz 5 odcinek poradnika:

Kursy Fotografii Online | Odkryj Prawdziwą Radość Fotografowania

👉 Twój Kod Rabatowy: RGF6M

Jaki aparat fotograficzny jest najlepszy

Zapamiętaj: nie ma znaczenia jakim narzędziem zostanie napisana znakomita powieść lub w jakich garnkach zostanie ugotowane wyśmienite danie, podobnie nie ma znaczenia jakim aparatem i obiektywem wykona się świetne zdjęcie.

Oczywiście wykorzystanie potencjału, który tkwi w narzędziach użytych podczas fotografowania ma istotne znaczenie. Kluczem do ich odpowiedniego zastosowania jest zrozumienie przewag i ograniczeń każdego z nich.

Wybierając do fotografowania smartfon z pewnością nie uda Ci się zrobić tak dobrych zdjęć np. dziko żyjących ptaków, jak szybkostrzelnym aparatem z obiektywem o odpowiednio długiej ogniskowej. Jednak do rejestracji rodzinnych scenek na spacerze, domowych wydarzeń oraz zdarzeń dziejących się na ulicy smartfon może być doskonałym narzędziem.

Trzeba znać narzędzia, którymi fotografujemy. Jednak najważniejsze są umiejętności, wiedza i doświadczenie i to nie tylko fotograficzne. One pozwalają na odszukanie ciekawych tematów i dobre przygotowanie do sesji. Jeśli wiesz, co chcesz fotografować, z pewnością uda się dobrać do takiego rodzaju fotografii odpowiedni zestaw narzędzi.

Fotoamatorzy nie wiedzą co będą fotografować więc dobrym rozwiązaniem jest prosty aparat z wymienną optyką np. lustrzanka albo bezlusterkowiec z uniwersalnym obiektywem typu zoom. Nie wybieraj już aparatów kompaktowych ponieważ ich rolę przejęły smartfony.

Każdy z producentów ma swoją linie aparatów dla początkujących – jednak nie namawiam Cię do zakupu takiego aparatu. Kuszą one ceną ale mają mnóstwo ograniczeń, które rozczarowują podczas bardziej zaawansowanego fotografowania. Są nimi np. mała liczba punktów AF, i ogólnie słaby system AF, ograniczona liczba zdjęć seryjnych albo kiepska jakość materiałów z których są wykonane.

Sięgnij po coś z nieco wyższej półki, wówczas będzie to aparat posiadający możliwość wielu indywidualnych ustawień i nie bazujący wyłącznie na programach absolutnie automatycznych.

Od pełnej automatyki można zacząć przygodę z fotografią, jednak szybko się przekonasz, że daje ona na ogół marne i niezadawalające rozwiązania. Dopiero świadome sterowanie różnymi ustawieniami daje kompletną radość fotografowania. Celem do którego podążamy jest przecież otrzymywanie zdjęć takimi, jakimi chcemy aby były podążamy ku naszym fotograficznym marzeniom. Im szybciej nauczymy się obsługiwać aparat i wymuszać na nim potrzebne nam ustawienia tym łatwiej będziemy robić zdjęcia naszych marzeń.

👉 Kurs fotografii dla absolutnie początkujących  

Tak jak już wspomniałem większość fotograficznych tematów można wykonać aparatami z wymienną optyką. Są nimi lustrzanki i bezlusterkowce. Musisz pamiętać, że korpusy aparatów cyfrowych mają matryce o różnych wielkościach i rozdzielczościach. Ten element wpływa między innymi na cenę aparatu a wielkość matrycy ma wpływ na kilka cech obrazu np. jego jakość przy wysokich ISO czy też odwzorowanie głębi ostrości. Nie musisz dążyć do wyboru aparatu najnowszego ponieważ będzie on po prostu drogi. Model sprzed 2-3 lat będzie zupełnie wystarczający.

Jaki model aparatu warto wybrać

Nie trać czasu na zbyt długie zastanawianie się nad konkretnym modelem. Czasami mam do czynienia z osobami, które przez wiele miesięcy nie mogą dokonać wyboru. Jeszcze raz powtarzam nie warto tracić na to czasu. Nikt nie rozpozna jakim typem aparatu zostało wykonane zdjęcie. W pewnych zakresach cenowych aparaty mają bardzo podobne możliwości. Wykorzystujmy czas na naukę fotografii a nie oglądanie opinii na forach internetowych albo w grupach dyskusyjnych.

Na początku można wybrać używany aparat i obiektywy, które kupi się za niezbyt wygórowaną cenę. Z biegiem czasu łatwiej jest dokonać wymiany sprzętu, w który nie inwestuje się nazbyt wysokich kwot. Warto sięgnąć po aparaty firm Nikon, Canon, Sony, Fuji albo Pentax.

Wybierając korpus zwróć uwagę na ceny obiektywów do nich bo może się okazać, że nieco korpus jest nieco tańszy od innych ale obiektyw są już dużo droższe.

Bardzo uniwersalnym obiektywem do wielu rodzajów fotografii jest zoom, o zakresie ogniskowych 24-70 mm lub 24-105mm , albo 24-120 mm. Mówię tu o ogniskowej względem pełnej klatki. Fotografując aparatem z mniejszą matrycą trzeba dokonać odpowiedniego przeliczenia. Na moim blogu, w sekcji sprzęt fotograficzny znajdziesz bardziej szczegółowe wyjaśnienia.

Zoom to inaczej obiektyw zmiennoogniskowy. Do tego bardzo się przyda zoom długoogniskowy powiedzmy 70-300 mm. Na początku przygody z fotografią nie polecam obiektywów szerokokątnych ponieważ są one bardzo trudne do opanowania (kłopoty z kompozycją).

Czasami potrzebujemy obiektywów stałoogniskowych np. do makro lub portretów albo obiektywów o bardzo długich ogniskowych np. 500 albo 600 mm do fotografowania dziko żyjących zwierząt i ptaków. Jednak jest to już fotografia specjalistyczna i z pewnością na początku wystarczający będzie bardzo uniwersalny i oszczędny zestaw: obiektyw podstawowy i długoogniskowy.

Obiektyw jest ważniejszy niż korpus ponieważ to on w sposób bezpośredni wpływa na ostrość, kontrast i kolor naszych zdjęć. Obiektywy o tak zwanej większej jasności np. f 2.8 dla ogniskowej 24-70 są droższe ale dają lepsze możliwości fotografowania w słabszym świetle.

Bardziej szczegółowe uwagi i indywidualne porady dotyczące wyboru sprzętu przekazuję podczas moich kursów fotografii.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 30 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.