Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak fotografować sztuczne ognie

utworzone przez | lut 1, 2023 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Wybierasz się na pokaz sztucznych ogni? Zastanawiasz się, jak uwiecznić wspaniałe chwile, podczas pokazu fajerwerków? Z tego wpisu dowiesz się, jak fotografuje sztuczne ognie, zobaczysz też efekty mojej pracy.

Jak fotografować sztuczne ognie

Fotografowanie fajerwerków i sztucznych ogni na nocnym niebie jest na swój sposób dosyć prostym zajęciem. Wprawdzie w styczniu bywa bardzo zimno, jednak pokazy są krótkie. Tak czy inaczej – warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie aparatu oraz własną wygodę podczas sesji plenerowej. Mnóstwo informacji na ten temat znajdziesz we wpisie jak fotografować w deszczu.

Gdy już przygotujesz się do sesji – musisz znaleźć odpowiednie miejsce fotografowania, skąd będzie można wykonać ciekawe kadry.

Obraz przedstawiający, jak fotografować sztuczne ognie i fajerwerki.

Pokaz sztucznych ogni „Światełko do Nieba”  podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy fot. Marek Waśkiel

W wypadku zdjęć powstałych podczas Światełka Do Nieba, ekspozycję ustanowiłem w trybie M (manualnym), kierując się po pierwsze prawidłowym naświetleniem krajobrazu miasta, który miał być właśnie tłem wydarzeń.

Potem zaś go nie doświetliłem o około 1,7 EV licząc się z tym, że eksplozje sztucznych ogni będą znacznie jaśniejszym akcentem rozświetlającym cały kadr. Zatem w ten sposób uniknąłem prześwietlenia jasnych smug sztucznych ogni.

Po pierwszych wybuchach i szybkim sprawdzeniu histogramu włączyłem cykl zdjęć interwałowych (opcja w niektórych modelach aparatów Nikon), który wykonał kilkadziesiąt ujęć podczas trwającego około 2 minut pokazu. Przy 4 sekundowym czasie otwarcia migawki większość zdjęć okazała się być udanymi.  Dobrałem taki czas ponieważ pozwalał on na zarejestrowanie pojedynczych efektów.  W przypadku dłuższego czasu kolejne eksplozje nałożą się na siebie i stworzą zagmatwane kłębowisko, co może też być ciekawe pod względem wizualnym ale nie o taki efekt mi chodziło. Oczywiście aparat był ustawiony na statywie, pracował w manualnym trybie ekspozycji i z ręcznym nastawieniem ostrości. W centrum Warszawy jest w nocy bardzo jasno, nie musiałem stosować wysokiego ISO. Wystarczyło ISO 320. Obiektyw 70 mm przysłona f/16.

Ponieważ fotografowałem zapisując pliki w formacie RAW, musiałem je potem jeszcze „wywołać”. Jednak to nie zajęło mi zbyt wiele czasu. Po prostu ustawienia z jednego poprawnie wywołanego RAW skopiowałem na kolejne ujęcia, lekko korygując indywidualnie ich finalny wygląd i wyeksportowałem jako pliki JPEG.

Interesują Cię zdjęcia nocnego nieba? Przeczytaj jak fotografować gwiazdy.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 1 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.