Rozlewiska Biebrzy i Narwi tworzą się każdej wiosny. Woda sięga po horyzont. Przez całą dobę tętni w dolinach wiosenne życie. Na ogromnych rozlewiskach pojawiają się ptaki. Przelatują w swej corocznej wędrówce żurawie, dzikie gęsi i kaczki oraz inne wędrowne gatunki. Zatrzymując się tu czasem na krótki odpoczynek albo na dłuższy popas. Jest to cudowny czas na niezwykłe kadry.
Przez kilka dni prowadziłem tu warsztaty fotografii krajobrazowej, połączone z elementami fotografii przyrodniczej (polegającej na obserwacji i fotografowaniu wiosennych przelotów ptaków w dolinie Narwi i Biebrzy). Najbardziej lubię okolice Wizny, ponieważ tam woda rozlewa się bardzo szeroko. Tu po prostu Biebrza wpada do Narwi i razem tworzą wielkie i malownicze rozlewisko.
Rozlewiska Biebrzy i Narwi świetnie widać ze Góry Strękowej (najpiękniej przy zachodzie słońca) nad Narwią oraz z dawnych wałów grodziska w miejscowości Ruś nad brzegiem Biebrzy (znakomity punkt na wschód słońca). Nie lubię i nie rozumiem ograniczeń dla fotografów wynikających z zasięgu parków narodowych, dlatego staram się fotografować w miejscach, które nie są objęte parkowymi restrykcjami. Można tu wędrować, przystawać i fotografować w dowolnym miejscu.
Jak się przygotować i dokąd jechać?
Pogoda wiosną w Polsce północno-wschodniej bywa bardzo zmienna i kapryśna. Rzeki są jeszcze skute lodem. Na przestrzeni kilku dni zdarzały się godziny ciepłe i słoneczne oraz chłodne i ponure a mogą nadejść nawet kwietniowe opady śniegu. Warto się do takiej wyprawy dobrze przygotować, czyli po prostu dobrze ubrać w wiele warstw odzieży, zaopatrzyć w solidne buty gumowe (polecam super kalosze polskiej firmy Demar ), czapkę i rękawiczki. Z pewnością dokuczliwy bywa bardzo silny wiatr często wiejący przez otwarte przestrzenie doliny Narwi i Biebrzy. Zatem przyda się dobra nieprzewiewna kurtka oraz spodnie. O wielu ciekawych miejscach na wiosenne fotografowanie w dolinach Narwi i Biebrzy napisałem w swoim poradniku 12 najciekawszych miejsc do fotografowania rozlewisk Narwi i Biebrzy.
Fotografując od wschodu do zachodu słońca obserwowaliśmy dzikie gęsi, łabędzie, bieliki, kormorany, żurawie, oraz zimorodka! Sfotografowaliśmy bobry ale tym razem nie udało się nam odszukać łosi. Może uda się nam je napotkać następnym razem?
Czym fotografuję Rozlewiska Biebrzy i Narwi?
Do fotografii krajobrazu używam lustrzanki oraz 3 podstawowych obiektywów o różnych ogniskowych: zoom 14-24 mm, zoom 24-70 mm oraz zoom 70-200 mm. Ptaki i zwierzęta najczęściej fotografuję obiektywem 200-500 mm, natomiast makro obiektywem 105 mm o skali odwzorowania 1:1 (w makro bardzo ważna jest właśnie skala odwzorowania, a nie odległość z jakiej fotografujemy). Do większości swoich ujęć używam statywu oraz wężyka spustowego a czasami filtrów: polaryzacyjnego i tzw. obojętnie szarych. Fotografuję zapisując pliki w formacie RAW oraz „wywołuję” je w programie Lightroom (zapraszam na warsztaty z Lightrooma).
Marek Waśkiel