Fotografia architektury nie polega tylko na fotografowaniu zabytków. Niemal każdy budynek, który znajduje się w Twojej okolicy może stać się tematem świetnego zdjęcia. Wystarczy, że poczekasz na odpowiednie światło i pomyślisz, jak skomponować unikalne ujęcie. Osoby zajmujące się fotografią architektury muszą brać pod uwagę porę dnia, pogodę, oświetlenie (naturalne lub sztuczne), a także punkty obserwacyjne. Ten wysiłek skutkuje wspaniałymi kadrami domów, wieżowców, budynków sakralnych lub pomników. Przeczytaj praktyczny poradnik fotografowania architektury i odkryj zachwycające piękno budowli.
Na czym polega fotografowanie architektury?
W tym wypadku naszym głównym tematem są ludzkie konstrukcje, a dokładniej – ich fasady lub wnętrza. Dlaczego tak wielu fotografów decyduje się na specjalizację właśnie w tej dziedzinie? Przede wszystkim dlatego, że budynki są statyczne i relatywnie łatwo dostępne. Dużo łatwiej zorganizować wyprawę do bliższego lub dalszego miasta, niż wyprawę po zdjęcia wysokogórskiego krajobrazu.
Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój kurs fotografii online.
Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł
Kolejna sprawa to fakt, że do fotografii architektury nie potrzebujesz studia i drogiego sprzętu. Nie musisz wydawać poleceń modelom i martwić się o organizację oświetlenia (przynajmniej, jeżeli fotografujesz na zewnątrz). A co najważniejsze – gdy poczujesz się zmęczony, w przeciwieństwie do fotografii terenowej, możesz zregenerować siły w kawiarence lub restauracji, które prawdopodobnie znajdują się w pobliżu fotografowanego obiektu. To właśnie prawdziwy urok fotografii architektury – połączenie zwiedzania, podziwiania miast, budowli oraz odrobina wyzwań podczas pracy z aparatem.
Piękne światło zawsze podkreśli walory fotografowanej architektury.
Cóż to za wyzwania?
Budynki zwykle fotografujemy tak, by zapewnić wierne oddanie pionów i poziomów fotografowanego obiektu, dlatego przyda Ci się obiektyw, który będzie w stanie prawidłowo oddać geometrię i perspektywę sceny.
Zachwycające zdjęcia budynków powstają w wyniku;
-
prawidłowej kompozycji,
-
odpowiedniego wyboru miejsca i czasu wykonywania fotografii,
-
aspektów technicznych wykorzystywanego sprzętu,
-
umiejętności fotografa.
Gdzie fotografować architekturę
Zastanawiasz się, gdzie znaleźć ciekawe plenery do fotografowania architektury? Naturalnie – przede wszystkim w miastach. W których? Wszystko zależy od Twoich wymagań oraz pomysłu na zdjęcie. Istnieje mnóstwo lokalizacji, które idealnie nadają się do fotografowania architektury. Można wśród nich wymienić chociażby Wenecję, Rzym lub Barcelonę. Jeżeli nie masz ochoty na dalszą wyprawę, świetne miejsca do fotografowania architektury znajdziesz też w Krakowie, Zamościu lub Gdańsku.
Nie oznacza to wcale, że Twoja najbliższa okolica musi być pozbawiona dobrych tematów do sfotografowania. Wybierz się na spacer z aparatem w swojej miejscowości. Na pewno znajdziesz coś, na co warto poświęcić uwagę. Wiele tematów odszukasz także na wsi lub w skansenach. Zapoznaj się także prawami autorskimi dotyczącymi publikacji zdjęć architektury, tak bowiem się składa, że mnóstwo budowli jest chronionych prawemi i publikacja ich zdjęć (przede wszystkim komercyjna) może być bardzo ograniczona.
Odpowiednia perspektywa oraz zachowanie pionowych linii budynków są podstawą dobrego zdjęcia architektury.
Jak dobrze fotografować architekturę?
Podczas fotografowania budynków największą uwagę musisz zwracać na perspektywę. Obiektyw, który wykorzystujesz może znacznie modyfikować ostateczny wygląd sceny. To, co wydaje Ci się atrakcyjne “gołym okiem”, może słabo wyglądać na zdjęciu. Jeżeli spotka Cię taki problem – spróbuj odsunąć się od fotografowanego budynku i wykorzystaj dłuższą ogniskową. Możesz też spróbować wykonać fotografie np. z okna lub balkonu pobliskiego budynku.
Oprócz kwestii związanych z perspektywą – bądź cierpliwy. Nie rób nieprzemyślanych zdjęć. Daj sobie czas. Wiem, że chciałbyś aby Twoja wyprawa zaowocowała pełnymi kartami pamięci, ale nie to jest najważniejsze. Najlepsze zdjęcia powstaną wtedy, gdy będziesz dokładnie obserwował i analizował to, co widzisz. Nie skupiaj się wyłącznie na budowli – pamiętaj, że scenę stanowi również tło oraz inne elementy kadru. Zadbaj o wspaniałe światło. Fotografuj w czasie złotej lub niebieskiej godziny.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Poniżej znajdziesz listę czynności, dzięki którym krok po kroku stworzysz wspaniałe zdjęcia architektury:
- wybierz odpowiednie miejsce na sesje,
- wybierz odpowiednią porę na fotografowanie,
- zwróć uwagę na perspektywę i ogniskową obiektywu,
- pamiętaj o detalach,
- fotografuj zawsze trochę szerzej niż to Ci się wydaje teraz niezbędne.
1. Wybierz odpowiednie miejsce na sesje
Niestety – nie każde miejsce w mieście nadaje się do fotografowania. Dlatego przed ustaleniem miejsca sesji zastanów się, czy warto poświęcać na nie swój czas i energię. Poszukuj miejsc, gdzie występuje ciekawa perspektywa oraz światło. Gdzie występuje ciekawe zestawienie kształtów i kolorów. Dobrym pomysłem jest kupienie przewodnika turystycznego. Szczególnie, jeżeli to Twoja pierwsza wizyta w wybranym mieście. Skieruj też swoje kroki ku stoisku z pocztówkami. Zwracaj uwagę na znaki i informacje dotyczące zakazów fotografowania. Dzięki temu unikniesz mnóstwa nieprzyjemności.
Sylwetka człowieka pomaga w oddaniu efektu skali.
2. Wybierz odpowiednią porę na fotografowanie
Trudno jest wskazać najlepszą porę na fotografowanie architektury. Dużo zależy tu od Twoich preferencji oraz pomysłu na zdjęcie. Fotografowanie w mieście przynosi najlepsze rezultaty w godzinach porannych lub popołudniowych (tj. złota lub niebieska godzina). Pamiętaj, aby w swoich kadrach kreatywnie wykorzystywać światło oraz cień. To najskuteczniejszy sposób na stworzenie naprawdę ciekawych kadrów.
3. Zwróć uwagę na perspektywę i ogniskową obiektywu
Na początku przygody z fotografią architektury wiele osób stosuje obiektywy szerokokątne. To nie najlepszy wybór do fotografii miejskiej. Budynki na zdjęciach wykonanych takim obiektywem mają fatalne kształty, powstają nieciekawe linie zbieżne oraz trudno jest za ich pomocą zachować piony i poziomy. Wiele osób dokonuje potem korekt takich zdjęć w programie Photoshop. Jeśli zdjęcia budynków staną się Twoją pasją, dużo lepszym wyborem będzie obiektyw TILT-SHIFT, który umożliwi Ci ręczną korektę perspektywy oraz opcję panoramowania już w trakcie fotografowania.
Pamiętaj jednak, że największe znaczenie ma Twoja wiedza oraz umiejętności. Niedoskonałości swojego sprzętu możesz w łatwy sposób zniwelować np. poprzez zmianę miejsca, z którego fotografujesz albo podczas obróbki zdjęcia w programie graficznym.
Nietypowe ujęcie np. detali znacznie podniesie atrakcyjność opowieści o odwiedzanym mieście.
4. Pamiętaj o detalach
W przypadku fotografii architektury musisz nieustannie poruszać się pomiędzy dwoma perspektywami. Szeroką – odpowiedzialną za całościowe ujęcia budynku lub grupy budynków oraz wąską – dotyczącą najróżniejszych detali (drzwi, mozaiki, zdobienia itp.). Nie zapominaj o tych szczegółach. To dzięki nim urozmaicisz swój kadr i stworzysz wspaniała Fotografie, a nie zdjęcie “dokumentalne”.
5. Fotografuj zawsze trochę szerzej, niż to Ci się wydaje teraz niezbędne
Skoro już jesteśmy przy detalach, upewnij się, że fotografujesz w odpowiedniej jakości, która umożliwia Ci ich prawidłowe zapisywanie na zdjęciu. Koniecznie fotografuj w RAW. Wykorzystuj filtr polaryzacyjne oraz obojętnie szare. Nie zapominaj o statywie. Po zakończonej sesji wywołasz swoje zdjęcia w “cyfrowej ciemni” Lightrooma lub innego ulubionego programu do obróbki zdjęć. Jednak już podczas pracy w terenie stosuj zasadę szerokiego kadrowania obiektu. Pozwoli ona na bezpieczne kadrowanie oraz wprowadzanie korekt (przede wszystkim perspektywy) w programie graficznym.
Kiedy fotografować architekturę?
Fotografowanie architektury stawia przed fotografem poważne wyzwania. W końcu swoją pracę wykonujesz na zewnątrz, a nie w przytulnym studiu. Tu nie jesteś w stanie kontrolować wszystkich czynników, wpływających na wygląd zdjęcia. Mowa tu przede wszystkim o pogodzie, wyglądzie nieba oraz natężeniu światła. Ale to nie wszystkie czynniki, które mogą utrudnić Ci pracę. Pamiętaj też o wydarzeniach, które odbywają się w okolicy interesujących Cię budynków (msza, wyścig kolarski, manifestacja itd.). To dlatego warto dokładnie zastanowić się nad czasem planowanej sesji. Sprawdź prognozę pogody i informacje w lokalnej prasie.
Fotograf architektury musi być elastyczny. Liczy się również to, czy będziesz w stanie odpowiednio zareagować na pojawiające się przed Tobą wyzwania. Wbrew pozorom – pochmurne niebo lub ponadprzeciętne natężenie ruchu przed fotografowanym budynkiem może być ciekawym uzupełnieniem Twojego kadru. Jeżeli dopiero zaczynasz, postaraj się robić zdjęcia w trakcie złotej oraz niebieskiej godziny. To uniwersalny przepis na udane kadry.
Nocne ujęcia architektury są bardzo atrakcyjne i warto zaplanować je jako element swoje sesji.
Najlepsze ustawienia aparatu do fotografowania architektury
Zastanawiasz się, jak ustawić aparat do fotografowania architektury? Poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym Twoje zdjęcia błyskawicznie staną się lepsze:
-
wybieraj jak najniższe ustawienia ISO – dzięki temu będziesz w stanie zarejestrować więcej detali,
-
domknij przysłonę (najlepiej w zakresie f/81-f/16) – wiele zależy tu od obiektywu, którym fotografujesz ale takie wartości powinny zapewnić najlepszą ostrość zdjęcia,
-
ustaw aparat na statywie – szczególnie w przypadku ujęć, które potrzebują dłuższych czasów ekspozycji,
-
wykorzystaj wężyk spustowy lub samowyzwalacz – dzięki temu upewnisz się, że Twoje zdjęcia nie będą “poruszone”,
-
fotografuj w trybie preselekcja przysłony (A lub Av) lub w manualnym (M).
Akcesoria przydatne do fotografowania architektury
Do rozpoczęcia przygody z fotografowaniem architektury wcale nie potrzebujesz drogiego i skomplikowanego aparatu.
Natomiast przyda Ci się kilka dodatkowych akcesoriów, dzięki którym będziesz w stanie realizować ciekawe pomysły na zdjęcia. Należy tu wymienić przede wszystkim:
-
statyw i wężyk spustowy – to uniwersalny sposób na zadbanie o jakość Twoich zdjęć,
-
obiektyw szerokokątny – przydatny szczególnie w trakcie fotografowania pomieszczeń (bez niego pomieszczenia będą sprawiały wrażenie dużo mniejszych, niż są w rzeczywistości),
-
obiektyw TILT-SHIFT – przydatny szczególnie w trakcie fotografowania fasady budynku (pomoże Ci zachować proste linie oraz perspektywę),
-
dron – pomoże Ci zrealizować wspaniałe pomysły zdjęcia budynku (lub grupy budynków) z perspektywy lotu ptaka (uważaj na aspekty prawne lotu dronem w określonych miejscach i pomyśl, czy masz odpowiednie uprawnienia dl latania dronem w mieście).
Pamiętaj, że mój blog jest bogatym źródłem informacji i inspiracji dla fotografów.
Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.