Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jaki obiektyw wybrać

utworzone przez | lut 12, 2023 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 0 komentarzy

Obiektyw decyduje o jakości uzyskanego obrazu oraz wpływa na kompozycję kadru, jest także odpowiedzialny za ostrość, kontrast, kolor i pole widzenia fotografowanego planu. Nieustannie zastanawiamy się jaki obiektyw wybrać. W tym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi.

Jaki obiektyw wybrać

Wybór obiektywu jest najprawdziwszą sztuką. Poprawna ekspozycja oraz przemyślane ustawienie ostrości zdjęcia są najważniejszym parametrem poprawnego technicznie ujęcia. To także jeden ze środków artystycznego wyrazu, ponieważ wyostrzając jeden z elementów, fotograf może podkreślić jego znaczenie, a poprzez rozmycie może go zbagatelizować. Jednak ostrość nie jest jedynym parametrem obiektywu.

Poradnik Fotografii Krajobrazowej

Obraz na zdjęciu wymaga również kontrastu i kolorów fotograficznych, a te bezpośrednio zależą od klasy obiektywu.

Z tego wpisu dowiesz się, jaki obiektyw wybrać do krajobrazu i portretów.

Odblaski powstające po skierowaniu obiektywu pod słońce (tzw. flara) oraz wolne i nieprecyzyjne działania autofokusa to kolejne problemy, które są efektem różnych obiektywów.

Pamiętajcie! Obiektyw decyduje o jakości uzyskanego obrazu oraz wpływa na kompozycję kadru, jest także odpowiedzialny za ostrość, kontrast, kolor i pole widzenia fotografowanego planu.

Optyczny przyjaciel fotografa

Paradoksalnie po latach poszukiwań każdy fotograf, mając w plecaku kilkanaście różnych obiektywów, do wykonania większości zdjęć używa jednego, najwyżej dwóch. Po prostu z biegiem czasu odkrywa się Optycznego Przyjaciela.

Dlaczego? Sprawa jest prosta: z czasem zaczynamy dostrzegać plastykę obrazu. Doceniamy, że właśnie ten obiektyw pokazuje w piękny sposób ważne dla nas płaszczyzny ostrości przy jednoczesnym efektownym wyrysowaniu nieostrości. Według mnie takie spojrzenie na kadr jest niezwykle ważne.

Wydaje mi się, że cyfrowa perfekcja jest płaska. Nie cierpię sztucznych, jakby płaskich zdjęć i dlatego staram się tak wykorzystać posiadane obiektywy, by wykrzesać z nich maksimum możliwości akceptując jednocześnie ich wady. Wiem, że np. ten stary z szerokim kątem lekko winietuje, czyli zaciemnia rogi kadru. Zatem kadruję tak, aby fragment obrazu z winietą (z reguły ciemniejszy) podkreślał rolę obszaru jaśniejszego znajdującego się w centrum kadru. Obraz staje się plastyczny, wyrazisty i pełen treści.

Myślisz, że masz kiepski obiektyw pełen wad? A próbowałeś twórczo wykorzystać jego atuty? Wypróbuj różne pomysły na zdjęcia.

Jeśli nieustannie zastawiasz się, jaki obiektyw wybrać – przypomnę – dla fotografowanego kadru najlepszym sprzętem jest ten, który akurat masz pod ręką. Niezbędne są marzenia, a potem pomysł. Pamiętaj – każdy obiektyw ma zarówno atuty, jak i wady.

Nie ma bowiem obiektywu obdarzonego wyłącznie zaletami, nadającego się idealnie do każdego rodzaju fotografii. Poszukując tego najodpowiedniejszego, nie zdawaj się na opinie zasłyszane lub przeczytane w Internecie  wypróbuj kilka różnych modeli. Nikt poza tobą nie wie, jakiego typu zdjęcia będziesz robił, więc wady obiektywu w twoich rękach mogą stać się atutami. Korzystaj z wypożyczalni! Testuj!

Zastanawiając się jaki obiektyw wybrać, zwróć uwagę na:

  • Ogniskową, jasność,  autofokus (lub jego brak) i stabilizację.
  • Mocowanie; producenci aparatów: Canon, Nikon, Sony, Pentax  produkują obiektywy do swoich aparatów. Nie da się w prosty sposób podłączyć np. obiektywu Canona do aparatu Nikona czy Sony. Chociaż znam osoby podpinające obiektywy Nikona do Canona, oczywiście przy użyciu specjalnych adapterów. Nie polecam takich rozwiązań!
  • Do aparatu jakiej marki dany obiektyw jest dedykowany; producenci niezależni, tacy jak Tamron, Sigma, Tokina czy Carl Zeiss, produkują obiektywy z różnym mocowaniem, dlatego trzeba rozważnie sprawdzić typ mocowania, czyli dla jakich aparatów przeznaczony jest dany obiektyw.
  • Czy jest przeznaczony do aparatu z matrycą pełnoklatkową (full frame), czy z mniejszą APS-C.
  • Czy jego ostrość nastawiana jest za pomocą systemu autofokusa oraz ręcznie, czy wyłącznie ręcznie? Taka informacja jest podana w oznaczeniach obiektywów.
  • Minimalny dystans ostrzenia oraz maksymalna skala odwzorowania – oba parametry są podawane w specyfikacji obiektywu.

Wiem, że jednym z podstawowych kryteriów wyboru będzie budżet, sugeruję zatem – jak zawsze – zakup najlepszego obiektywu, na jaki cię stać z powodów wymienionych powyżej (ostrość obrazu, kontrast, kolor itp.), a także dlatego, że dobre „szkła” nie tracą na wartości tak szybko i tak dużo jak aparaty fotograficzne. Z tego wpisu dowiesz się, jaki aparat wybrać.

Przykładowe wypożyczalnie obiektywów

Canon, Sony, Fujifilm:

http://wypozycz.proclub.pl/

Obiektywy Sigma do różnych modeli aparatów:

http://www.sigma-foto.pl/siec-sigma-pro-centrum,s.html

Różne modele obiektywów i aparatów:

http://n-rent.pl/

http://photorent.pl/

Wiele informacji o technicznych aspektach fotografowania znajdziesz w sekcji – Sprzęt Fotograficzny na moim blogu.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 12 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.