Zwykłe selfie to dla Ciebie za mało? Zastanawiasz się, jak zrobić telefonem wspaniałe zdjęcie, które zdobędzie uwagę oraz uznanie Twoich odbiorców? W tym poradniku znajdziesz 12 najważniejszych porad, dzięki którym stworzysz wymarzone zdjęcia swoim smartfonem.
Jak robić zdjęcia telefonem
Pojawienie się smartfonów zapowiadało prawdziwą rewolucję w świecie fotografii. Od tego momentu wszystko miało się zmienić. Dziesiątki urządzeń, które przez długie lata były niezbędne do wykonania dobrego kadru, w końcu zamknięto w jednym „pudełku”. Dość dopasowywania filtrów i obiektywów. Dość wydawania fortuny w sklepach fotograficznych. Dość noszenia nieporęcznych toreb ze sprzętem.
Od teraz wszystkie niezbędne parametry da się ustawić w menu smartfona. Szybko i wygodnie. Mało tego – od tej chwili wszyscy pasjonaci fotografii mieli mieć swój aparat zawsze pod ręką. Żadna okazja do stworzenia wspaniałego kadru nie miała prawa już się zmarnować i wystarczyło tylko zaczekać, aż świat zaleje tsunami wspaniałych zdjęć…
… tak się oczywiście nie stało.
Fotografowanie telefonem 12 porad
Robienie dobrych zdjęć telefonem wcale nie jest proste i na pewno już się o tym przekonałeś. Niestety – samo dysponowanie nawet najlepszym sprzętem z nikogo nie zrobi profesjonalnego fotografa. Tworzenie zachwycających kadrów wymaga nieco umiejętności i wyobraźni.
Od czego zacząć?
Poniżej znajdziesz 12 kluczowych porad, dzięki którym dowiesz się, jak zrobić dobre zdjęcie telefonem.
1. Zadbaj o czystość obiektywu smartfona
Twoje zdjęcia wykonane smarfonem mają zaburzoną ostrość lub pojawiają się na nich dziwne „plamki”? Nie zapominaj, że Twój aparat w telefonie również ma obiektyw i powinieneś o niego dbać tak samo, jak o klasyczny odpowiednik.
A może nawet bardziej – bo z dużym prawdopodobieństwem nie wykorzystujesz swojego telefonu wyłącznie do fotografowania. Być może nosisz go w torebce lub kieszeni spodni? Być może często wyciągasz go i np. zostawiasz na brudnym stole w kawiarni? Być może konstrukcja telefonu sprawia, że w trakcie rozmowy dotykasz obiektyw palcem? W takich okolicznościach na obiektywie szybko zbiera się gruba warstwa brudu, co znacznie obniża jakość Twoich zdjęć.
Rozwiązanie? Wykorzystaj ściereczkę do okularów lub kawałek chusteczki i przed wykonaniem zdjęcia swoim smartfonem dokładnie wytrzyj obiektyw.
Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój kurs fotografii online.
Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł
2. Wyzwalaj migawkę przyciskiem do regulacji głośności
Twoje zdjęcia są rozmyte i niewyraźne? Musisz wypracować pewniejszy chwyt aparatu. Jeżeli nie radzisz sobie w klasyczny sposób, pamiętaj że istnieje jeszcze jedno wyjście.
Możesz wyzwolić migawkę aparatu naciskając przycisk regulacji głośności w swoim smartfonie. To najlepszy sposób, jeżeli swoje zdjęcie zamierzasz wykonać jedną ręką (np. selfie).
Gdy podłączysz do telefonu słuchawki – ich przycisk regulacji głośności również zadziała i wyzwoli migawkę. W ten sposób możesz stworzyć sobie improwizowany wężyk spustowy 🙂
3. Popracuj nad stabilizacją aparatu w telefonie
Większość wspaniałych zdjęć powstaje z wykorzystaniem statywów fotograficznych – jednak wypadku smartfona liczy się przede wszystkim wygoda i skuteczność.
Możesz znacznie zwiększyć jakość swoich fotografii poprzez oparcie ręki, w której trzymasz aparat, o bok swojego ciała. Dzięki temu poprawisz stabilizację obrazu i unikniesz rozmazanych zdjęć. Możesz również oprzeć rękę z aparatem o ścianę, stół lub jakąkolwiek inną powierzchnię i w ten sposób stworzyć swój improwizowany statyw.
Możesz też wskazać swojemu smartfonowi, który element kadru ma zostać wyostrzony (wystarczy zaznaczyć to miejsce kliknięciem na wyświetlaczu przed wykonaniem zdjęcia).
Mnóstwo przydatnych informacji znajdziesz też w artykule jak robić ostre zdjęcia.
4. Zadbaj o prawidłowe naświetlenie zdjęcia
Bez różnicy czym fotografujesz, w Twoich zdjęciach najważniejsze jest światło. Jeżeli chcesz robić naprawdę dobre zdjęcia, musisz o tym pamiętać.
Podstawowa zasada jest prosta – najważniejsze jest dobre oświetlenie tematu czyli przedmiotu lub osoby, którą zamierzasz fotografować. Najlepiej jeśli światło pada na plan zza Twoich pleców lub zza któregoś ramienia. Najgorzej jest gdy fotografujesz pod światło. Powstają wówczas świetlne plamy zwane flarami.
Wykorzystaj swoją kreatywność. Nikt nie oczekuje, że w trakcie fotografowania smartfonem będziesz dysponował profesjonalnymi akcesoriami (np. blendą) – co wcale nie oznacza, że nie warto improwizować.
Za blendę może Ci posłużyć kartka papieru lub kawałek błyszczącej folii albo nawet zwykła ściana. W pomieszczeniach zawsze są obszary lepiej doświetlone np. światłem padającym z okna i te, które kryją się cieniu. Dobre zdjęcia robione telefonem potrzebują dużo światła.
Jeżeli robisz selfie – stań twarzą w kierunku oświetlenia. Zadbaj również o to, aby silne źródło światła nie znalazło się w tle Twojego zdjęcia (np. okno, lampa itd.).
5. Zadbaj o ciekawą kompozycję
Kompozycja to inaczej układ elementów w Twoim kadrze, który ma jak najmocniej oddziaływać na widza. Dzięki kompozycji możesz wskazać swojemu odbiorcy, co na zdjęciu jest najbardziej istotne.
W tym wypadku najprostsze rozwiązania przynoszą najczęściej najlepsze efekty. Jednym z nich jest reguła trójpodziału w kompozycji kadru.
Zgodnie z nią kadr dzieli się na trzy równe pasy poziome i pionowe (czyli łącznie 9 równych pól) za pomocą dwóch poziomych i dwóch pionowych prostych linii, a następnie umieszcza kluczowy motyw w jednym z punktów przecięcia się linii.
Pamiętaj, że w ustawieniach aparatu możesz włączyć wyświetlanie na ekranie siatki, dzięki której błyskawicznie wyrównasz swój kadr (np. do linii horyzontu) i bez trudu zaczniesz komponować swoje zdjęcia zgodnie regułą trójpodziału.
Więcej informacji znajdziesz też w artykule kompozycja w fotografii.
6. Uważaj na lampę błyskową
Na Twoich zdjęciach pojawiają się świecące lub czerwone oczy i prześwietlona twarz lub wyblakłe oczy zwierzą? To wina włączonej lampy błyskowej.
Dużo lepszym pomysłem jest wykorzystanie innego, zewnętrznego źródła światła.
7. Przetestuj różne tryby pracy aparatu w smartfonie
Producenci smartfonów oferują użytkownikom najróżniejsze tryby pracy aparatu. Wśród nich znaleźć możesz m.in.:
- portret
- plaża
- panorama
- zdjęcia sportowe
- zdjęcia makro
Każdy z tych trybów zmienia ustawienia aparatu, tak aby umożliwić Ci tworzenie jak najlepszych kadrów w wybranej sytuacji.
Wykorzystanie predefiniowanych trybów aparatu to na pewno krok naprzód w porównaniu do fotografowania wyłącznie w trybie auto. Jednak jeżeli chcesz tworzyć zdjęcia całkowicie zgodne z Twoją artystyczna wizją, konieczne może być wykorzystanie ustawień manualnych.
8. Nie korzystaj z cyfrowego zooma
Twoje powiększone zdjęcia są niskiej jakości? Nic dziwnego. Wykorzystanie cyfrowego zooma znacznie zmniejsza jakość zapisywanego obrazu.
Jeżeli chcesz przedstawić obiekt z bliższej perspektywy, po prostu podejdź do niego ze swoim smartfonem. Gdy nie masz takiej możliwości, lepiej wykonać fotografię z oddali, a następnie wykadrować ją w jednym z programów do obróbki zdjęć.
9. Nie zapominaj o ustawieniach manualnych
Przytłaczająca większość użytkowników aparatów w telefonach korzysta wyłącznie z trybu auto, nawet nie zdając sobie sprawy, jakie możliwości zapewnia im ich sprzęt.
Z poziomu ekranu głównego aplikacji do robienia zdjęć masz również dostęp do menu „PRO”, gdzie otrzymujesz możliwość modyfikacji ustawień pomiaru światła, czasu otwarcia migawki, balansu bieli, czułości ISO itd.
Dzięki odpowiedniemu ustawieniu tych parametrów możesz tworzyć kadry, których nie powstydziłby się żaden profesjonalny fotograf.
10. Ustaw rozdzielczość zapisywanych zdjęć
Koniecznie sprawdź ustawienia rozdzielczości zdjęć zapisywanych przez Twój telefon. W tym wypadku więcej znaczy lepiej. Im większa rozdzielczość, tym więcej pikseli.
Pamiętaj również o tym, że lepszej jakości zdjęcia zajmują więcej miejsca w pamięci aparatu. Jeżeli chcesz zapisywać więcej zdjęć – przyda Ci się dodatkowa karta pamięci. Fotografowanie smartfonem to również świetna okazja do wypracowania nawyku archiwizacji zdjęć. Po zakończonej sesji skopiuj wykonane zdjęcia na dysk komputera i wyczyść pamięć telefonu. W ten sposób upewnisz się, że w trakcie kolejnej sesji nie zabraknie Ci miejsca na nowe zdjęcia.
11. Wykorzystaj program do obróbki kadrów
Większość właścicieli smartfonów ogranicza się do używania prostych filtrów w podstawowej aplikacji swojego telefonu lub w jednym z serwisów społecznościowych.
Jednak jeżeli zależy Ci na naprawdę dobrych zdjęciach, musisz pójść o krok dalej. W sieci znajdziesz mnóstwo programów i aplikacji, dzięki którym wydobędziesz ze swoich zdjęć to co najlepsze. Ze swojej strony szczerze polecam program Lightroom, który zapewnia ogromne możliwości cyfrowej obróbki kadrów (również w wersji mobilnej).
12. Trenuj regularnie
Mało którą umiejętność będziesz w stanie opanować z dnia na dzień. Pamiętaj, że im więcej czasu poświęcisz na wykonywanie i analizowanie swoich zdjęć, tym szybciej osiągniesz zamierzony efekt. Mnóstwo przydatnych porad na temat nauki fotografowania znajdziesz we wpisie jak się uczyć fotografii oraz w moim darmowym ebooku o fotografii.
Aparat w smartfonie to świetne narzędzie treningowe, nawet jeżeli na co dzień wolisz fotografowanie innym sprzętem. Przede wszystkim dlatego, że ten aparat masz zawsze przy sobie.
Zdjęcie wykonane smartfonem może posłużyć Ci również jako „fotograficzna notatka”. Być może nie uda Ci się umieścić w nim wszystkiego, co sobie zaplanowałeś. Jednak aparat w telefonie pozwoli Ci utrwalić Twój pomysł na zdjęcie. Będziesz mógł wrócić w to miejsce np. w innej porze dnia (a nawet roku), wyposażony we wszystkie niezbędne akcesoria.
Fotografowanie smartfonem czy warto
W fotografowaniu smartfonem liczy się przede wszystkim skuteczność i wygoda. To najlepsza okazja, żeby przekonać się, że w fotografii najważniejsza jest kreatywność i wyobraźnia, a nie drogi i skomplikowany sprzęt.
Jeżeli masz pomysł na zdjęcie i podstawową wiedzę fotograficzną – nic nie powstrzyma Cię przed wykonaniem wspaniałych kadrów. Im więcej czasu poświęcisz na rozwijaniu swoich umiejętności, tym więcej zainteresowania zdobędą Twoje zdjęcia.
Pamiętaj, że mój blog jest bogatym źródłem informacji i inspiracji dla fotografów.
Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.