Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotografia dla początkujących 5 kluczowych umiejętności

utworzone przez | sty 16, 2023 | Nauka Fotografii | 6 Komentarze

Fotografia dla początkujących wydaje się zbiorem luźnych sugestii. Jednak w profesjonalnym fotografowaniu najważniejsze są stałe fundamenty. Co pewien czas przyglądam się różnym poradnikom fotografii dla początkujących. Jakże często sugerują, że do dobrych zdjęć prowadzi droga na skróty poprzez krainę „fajnych sztuczek”. Stosowanie efekciarskich chwytów nie pomoże w budowie dobrego i solidnego warsztatu fotografa. Jak robić lepsze zdjęcia? Oto zestawienie moich podpowiedzi.

Fotografia dla początkujących

Zdjęcie prezentujące kreatywne wykorzystanie światła w fotografii dla początkujących.

Kreatywne wykorzystanie światła w kompozycji fotograficznej. fot. Marek Waśkiel

1. Musisz nauczyć się dostrzegać Dobre Światło

Podstawą każdego udanego ujęcia jest rewelacyjne światło. Bardzo trafnie wskazuje na to definicja słowa fotografia: malowanie, zapisywanie światłem. Jeżeli zapomnimy o tej podstawowej prawdzie nasze zdjęcia nigdy nie będą dobre!

Poszukując rewelacyjnego światła, możesz wykorzystać to, które podarowane jest przez naturę albo przygotować je samodzielnie. I tak podczas fotografowania krajobrazu, warto koncentrować się na ujęciach powstających w złotej i niebieskiej godzinie.

Jeżeli przygotowujesz sam oświetlenie korzystając z lamp światła sztucznego konieczne staje się zdobycie dodatkowej wiedzy, o sposobach ich ustawienia oraz doborze parametrów, tak aby korzystanie oświetlić modela lub fotografowany przedmiot. Fotografia dla początkujących musi opierać się na widzeniu światła i umiejętnym jego stosowaniu.

Zapamiętaj, że światło w fotografii ma cztery podstawowe parametry: kierunek, barwę, natężenie i charakter.  Ich optymalne wykorzystanie zadecyduje o tym czy kadr jest udany.

Trzeba dowiedzieć się też co się stanie ze zdjęciem, kiedy światła jest za dużo albo za mało. Wiem, że na początku fotograficznej drogi nikt nie docenia roli światła, jednak im szybciej się z tym faktem pogodzisz, tym mniej będziesz mieć problemów. Nigdy o tym nie zapominaj: światło przede wszystkim!

Sprawdź mój kurs fotografii online dla początkujących. Najważniejsza wiedza fotograficzna w jednym miejscu.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

2. Naucz się posługiwania Twoim aparatem i obiektywami

Wspaniałe efekty uzyskuje się, kiedy aparat nie przeszkadza w robieniu zdjęć. Warto poznać zasadę jego działania, sposoby efektywnego zarządzania oraz mocne i słabe strony posiadanych obiektywów.

Aparat oraz obiektywy są narzędziami do zatrzymywania światła (poznaj termin ekspozycja w fotografii, histogram, tryb pracy aparatu itp.). Dlatego też na pierwszym miejscu postawiłem umiejętność widzenia światła. Jednak w jaki sposób światło zostanie zapisane i wykorzystane, zależy wyłącznie od umiejętności posługiwania się sprzętem połączonych z naszymi pomysłami na zdjęcia.

Koniecznie zadbaj też o odpowiednią ostrość i optymalną głębię ostrości. Najszybciej nauczysz się fotografowania robiąc mnóstwo zdjęć oraz rozmawiając o nich, uważnie wsłuchując się w otrzymywane uwagi. Nie wszystkie będą pomocne, ale naucz się wyciągać wnioski i wprowadzać je w życie. Proszę zapamiętaj też, że nie ma czegoś takiego jak aparat dla początkującego fotografa. Prawie każdy jest świetny o ile nauczysz się go optymalne wykorzystywać. Polecam korzystanie z aparatów z wymienną optyką, pozwalającą na stosowanie mnóstwa pomysłów. Więcej informacji przeczytasz w artykule jaki aparat kupić.

3. Zapanuj nad kadrem, czyli naucz się kompozycji

Kompozycja jest finałem naszego myślenia o temacie zdjęcia, czyli o tym co w kadrze jest najważniejsze. Kompozycja w fotografii jest też podsumowaniem naszych marzeń o kadrze. Każdy dobry fotograf najpierw marzy o kadrze, potem myśli o tym, jak go zrealizuje. Po prostu w tym wypadku ekspozycja (czyli umiejętność naświetlenia), o której pisałem nieco wczesnej, przechodzi na wyższy poziom. Zaczyna się łączyć z naszą koncepcją kadru. Świetna ekspozycja zgodna z kompozycją tworzą razem cudowne zdjęcia, które nazywam fotografiami. Podglądaj innych fotografów, zastanawiaj się dlaczego uważasz ich zdjęcia za świetne.
Zdjęcie, które przedstawia, że fotografia dla początkujących opiera się na opanowaniu zasad kompozycji.

Nauka fotografii opiera się na opanowaniu zasad kompozycji. Fot. Marek Waśkiel

4. Musisz mieć czas na fotografowanie

Nie nauczysz się pływać w basenie bez wody. Nie możesz nauczyć się fotografowania bez robienia mnóstwa zdjęć. Nie będą one od razu znakomite, jednak najważniejsze jest stopniowe opanowywanie umiejętności widzenia światła, zarządzania sprzętem fotograficznym oraz komponowania. Zdobywamy je poprzez krótkie i systematyczne ćwiczenia. Biegacze, przygotowując się do maratonu, stosują pewien cykl treningowy. Podobnie fotograf poprzez codzienne ćwiczenia zwiększa swoje umiejętności oraz pobudza wrażliwość widzenia otaczającego go świata. Warto próbować rożnych rodzajów fotografii poszukując tego, który daje Ci najwięcej radości.

Obraz przedstawiający, że w fotografii dla początkujących liczy się regularny trening.

Opanowanie podstaw fotografii związane jest z koniecznością regularnych treningów. Fot. Marek Waśkiel

5. Efekciarstwo nie zastąpi wiedzy, umiejętności i warsztatu

Jako ludzie i fotografowie nieustannie się rozwijamy i zmieniamy. Wiele osób uważa, że świetne zdjęcia są wynikiem kilku sztuczek, drogiego sprzętu i obiektywów. Nie chce się dostrzegać, że cudowne zdjęcia są przede wszystkim efektem wiedzy, umiejętności i warsztatu.

Kiedy wnikasz w tajniki fotografii nagle spostrzega się, że ujmujące zdjęcia portretowe są wynikiem nie tylko umiejętności technicznych ale łączą się ze sztuką komunikacji z ludźmi – bohaterami naszych zdjęć. Fotografując zwierzęta w pewnym momencie zauważysz jak istotna jest wiedza o sposobach ich zachowania albo to, że utrwalanie świetnych pejzaży łączy się z wiedzą o geografii, astronomii i meteorologii. Wiem, że dziś hołduje się zasadzie „lepiej być sławnym niż dobrym” i dlatego dominuje presja na szybki efekt, bezmyślne kopiowanie i sztuczki komputerowe maskujące brak pomysłów na zdjęcia i warsztatu.

Droga do dobrych zdjęć wymaga wysiłku i w gruncie rzeczy nauka nie ma końca bowiem ciągle możemy się czegoś nowego się dowiedzieć. Zawsze można zdjęcie zrobić lepiej, ciekawiej inaczej… i w tym właśnie tkwi potęga pasji jaką jest fotografia.

Z tego wpisu dowiesz się dokładnie, jak uczyć się fotografii.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 16 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.