Tańcz wokół motywu

W poprzednim odcinku napisałem o tym, jak odszukać ciekawe miejsce do sfotografowania. W kolejnym odcinku poradnika “Jak przygotować świetny plener”, zaproponuję jak optymalnie wykorzystać odszukane miejsce. Przede wszystkim nie spiesz się!

Bywa, że problemem jest pogoda. Idealna dla fotografa krajobrazu jest taka, kiedy groźne, dynamiczne chmury na niebie łączą się z krystalicznie czystym i przejrzystym powietrzem. Jeżeli jest tajna recepta na wyśmienite zdjęcie krajobrazowe, to zapewne brzmi ona mniej więcej w ten sposób: znajdź rewelacyjny pierwszy plan i umieść go na tle fenomenalnie dynamicznego nieba. Niestety takie dni nie zdarzają się zbyt często. Czasami mamy ładne światło ale niebo jest płaskie pozbawione chmur. Innym razem gęste i niska powłoka chmur staje się absolutnie nieciekawym tłem zdjęć.

Dlatego jeżeli trafisz twoim zdaniem w odpowiednie miejsce, poświęć mu wystarczającą ilość czasu. Nie spiesz się!

Poszukując jak najlepszego kadru, bardzo często trzeba sprawdzić wiele możliwości kompozycyjnych i ekspozycyjnych. Jeśli tym razem się nie uda, to nabyte umiejętności oraz doświadczenia z pewnością przydadzą się podczas kolejnego pleneru. Nie zamartwiaj się!

O wschodzie Słońca / Podlasie
Nikon D810 / 14 mm / 1/2 s / f 16 /ISO: 100 /filtry: polaryzacyjny + połówkowy szary (ND) + statyw

 

Sam wędruję i nieustannie oceniam to co widzę. Kiedy może być tu najlepsze światło? Czy ta scena, która zwraca moją uwagę, lepiej będzie wyglądać w delikatnym świetle poranka, czy w ostrym, złotym słońcu późnego popołudnia? Zawsze najbardziej kłopotliwe jest odszukanie dobrego miejsca, ponieważ te najciekawsze z reguły leżą z dala od uczęszczanych dróg i bywają trudno dostępne. Z pewnością większym problemem jest odszukanie dobrego miejsca na zdjęcia niż zrobienie fotografii. Trzeba cierpliwie szukać a potem czekać na odpowiednie światło.

Sen starej studni/ Podlasie
Nikon D810 / 70 mm / 1/1000 s / f 2,8 /ISO: 200 /filtry: polaryzacyjny + statyw

Proszę pamiętaj, że systematyczne i niezbyt długie spacery są znakomitą okazją, aby opanować układ klawiszy i przycisków na aparacie oraz poznać ich przeznaczenie. Łatwiej się wówczas zaprzyjaźnić ze swoimi obiektywami i odkryć ich dobre strony. Przed tymi krótkimi wyprawami można przetestować sposób pakowania torby albo plecaka lub zauważyć, czego w nim nie ma. Potem szybko można owe braku uzupełnić.

W planach uwzględniam także sytuację długiego oczekiwania na światło i czas powrotu, który nie zmusi mnie do odchodzenia z dobrego miejsca tuż przed definitywnym końcem spektaklu. Takie sytuacje zdarzają się nader często! Niejednokrotnie wydaje się, że już nic ciekawego się nie zdarzy, aż tu nagle na kilka sekund pojawia się piękne światło zachodzącego słońca, harmonijny układ chmur, wiatr poruszający trawami. Trzeba nauczyć się czekać do samego końca!

W morzu gryki / Podlasie
Nikon D810 / 14 mm / 6 s / f 22 /ISO: 100 /filtry: polaryzacyjny + połówkowy szary (ND) + statyw

Mocne i wygodne buty, dobra odzież oraz dobry plecak pozwalają na swobodne wędrówki i poszukiwania. Dlatego zadbaj o dobry sprzęt. Kiedy jestem w terenie już się nad tym nie zastanawiam, ale zapewne osoby patrzące, jak pracuję nad kadrem w terenie, często uznają mnie za dziwaka: kucam, leżę lub tarzam się po trawie albo w śniegu. Nazywa się to „tańczeniem wokół motywu”. Tańczę wokół motywu, bo podczas komponowania szukam odmiennych perspektyw i miejsc ustawienia aparatu. Staram się też dobrać odpowiedni obiektyw, który podkreśli mój pomysł na kadr. Wszystko podporządkowuję najważniejszemu przekazowi – opowieści, którą musi zawierać każde dobre zdjęcie. Przy czym trzeba pamiętać, że potrzebujemy tylko co najwyżej jednego świetnego kadru. Warto nad nim popracować!

Marek Waśkiel
Poprzednie porady o przygotowaniu pleneru są tutaj:

https://waskiel.pl/jak-przygotowac-swietny-plener/

https://waskiel.pl/krotko-i-w-samotnosci/

https://waskiel.pl/pieszo-ku-lepszym-kadrom/

 

MAREK WAŚKIEL – fotografik i stale podróżujący dziennikarz. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Obecnie jest red. naczelnym magazynu FotoGeA.com

Najnowsze zdjęcia Marka Waśkiel na FB

Mój Kanał na YouTube 

Pobierz, Przeczytaj i Zmień
Twój Sposób Fotografowania!

TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE:

Author: Marek Waśkiel

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *